ارزان ترین فارسی مستند محمدعلی فارسی

ارزان ترین: فارسی مستند محمدعلی فارسی انتخابات 96 حجت الاسلام رئیسی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی خروج امپراتور از بازار نفت

نروژ به واسطه صندوق سرمایه گذاری خارجی هزار میلیارد دلاری خود همواره به عنوان یک الگو در کشورهای نفتی دنیا معرفی می شود؛ لیکن این صندوق که بزرگ ترین صندوق سرما

خروج امپراتور از بازار نفت

خروج امپراتور از بازار نفت

عبارات مهم : انرژی

نروژ به واسطه صندوق سرمایه گذاری خارجی هزار میلیارد دلاری خود همواره به عنوان یک الگو در کشورهای نفتی دنیا معرفی می شود؛ لیکن این صندوق که بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری خارجی در دنیا محسوب می شود، کمک کرده نروژ درآمدهای نفتی خود را جهت استفاده بین نسلی ذخیره کند. حال بانک مرکزی نروژ از تصمیم خود جهت فروش سهام متعلق به صندوق سرمایه گذاری نروژ در غول های نفتی دنیا خبر داده است.

خروج امپراتور از بازار نفت

هدف از این کار کم کردن ریسک افت قیمت نفت جهت اقتصاد نروژ و ایجاد تنوع در سرمایه گذاری خارجی این کشور عنوان شده است هست. این خبر که روز گذشته در صدر اخبار خبرگزاری های دنیا قرار گرفت، سه اثر مهم جهت صنعت نفت به همراه دارد. فوری ترین و نخستین اثر این خبر کم کردن قیمت سهام شرکت های نفتی دنیا بود. گفته می شود با توجه به چالش افت قیمت نفت این خبر نیز می تواند شرایط را جهت شرکت های حوزه انرژی پیچیده تر کند. دومین اثر تصمیم نروژ جهت بازار نفت زیاد کردن احتمال آخر زودهنگام عصر نفت به واسطه گسترش انرژی های تجدیدپذیر و کم کردن تقاضا هست. اثر سوم خبر، سخت تر شدن شرایط عرضه سهام آرامکو جهت عربستان هست. شرایطی که ممکن است عربستان را یک گام دیگر از رویای اقتصاد بدون نفت دور کند.

نروژ که همواره به عنوان الگوی «استفاده درست از درآمدهای نفتی» بین کشورهای نفتخیز دنیا مطرح هست، طرحی را در دست بررسی قرارداده که اقتصاد خود را بیش از پیش از نفت جدا کند. آنطور که خبرگزاری های بین المللی روز گذشته گزارش دادند، بانک مرکزی این کشور که مسوولیت نظارت بر صندوق سرمایه گذاری خارجی نروژ را نیز بر عهده دارد، خواهان فروش سهام شرکت های نفتی این صندوق شده است است.

نروژ به واسطه صندوق سرمایه گذاری خارجی هزار میلیارد دلاری خود همواره به عنوان یک الگو در کشورهای نفتی دنیا معرفی می شود؛ لیکن این صندوق که بزرگ ترین صندوق سرما

صندوق سرمایه گذاری خارجی(SWF) نروژ که با ارزش یک تریلیون دلار بزرگترین صندوق سرمایه گذاری دنیا محسوب می شود، حدود ۳۷ میلیارد دلار سهام شرکت های بزرگ نفتی دنیا را در اختیار دارد. ولی این خبر سه خبر بزرگ جهت بازار های نفت دنیا به همراه داشت. اول اینکه نشان داد اخطارها درخصوص آخر عصر نفت بسیار جدی تر از آن چیزی است که گمان می شد. دوم، این خبر بسیار بدی جهت غول های نفتی دنیا است که در سال های اخیر تلاش کرده اند نشان دهند در قیمت های پایین نفت نیز به حیات خود ادامه می دهند و ارزش سهام آنها را کم کردن داد. ولی سومین خبر نروژ به عربستان سعودی بود که رویای تشکیل صندوقی مانند صندوق سرمایه گذاری نروژ را در سر می پروراند و سعودی ها را گام دیگری از رسیدن به رویای اقتصاد بدون نفت دور کرد.

کاهش وابستگی نفتی

صندوق سرمایه گذاری یک تریلیون دلاری نروژ که طی دو دهه گذشته با استفاده از درآمدهای نفتی سرمایه گذاری های هنگفتی در بخش های متفاوت انجام داده، حال می گوید که قصد دارد سهام نفتی خود را به فروش برساند. به گزارش بلومبرگ، سهام شرکت های نفتی در صندوق سرمایه گذاری خارجی دولت نروژ حدود ۳۵ میلیارد دلار ارزش دارد و فروش آن می تواند ضربه سنگینی به شرکت های انرژی دنیا وارد کند.بر اساس این گزارش، بانک مرکزی نروژ به دولت پیشنهاد داده سهام صندوق سرمایه گذاری خارجی در شرکت های اکسون موبیل، رویال داچ شل و دیگر غول های نفتی را به فروش برساند. ظاهرا این پیشنهاد دو نشانه را دنبال می کند؛ اول اینکه موجب می شود صندوق سرمایه گذاری نروژ سرمایه گذاری های متنوع‎ تری انجام دهد و دوم اینکه، از دارایی خود در برابر افت قیمت نفت محافظت می کند. نفت و گاز حدود یک پنجم از اقتصاد نروژ را تشکیل می دهد و با عاری شدن صندوق سرمایه گذاری این کشور از سهام شرکت های نفتی، اقتصاد نروژ کمتر از سوی افت قیمت نفت در معرض خطر قرار می گیرد.

خروج امپراتور از بازار نفت

اگیل مکسن، معاون بانک مرکزی نروژ که بر کارها صندوق سرمایه گذاری خارجی این کشور نظارت دارد و یکی از کسانی است که زیر نامه پیشنهاد فروش سهام شرکت های انرژی به وزارت دارایی را امضا کرده، بر این باور است که بدون حضور سهام شرکت های نفتی در لیست سرمایه‎گذاری ها این صندوق بهتر می تواند ریسک ها را مدیریت کند. بانک مرکزی نروژ(Norges Bank) علاوه بر اینکه مانند دیگر بانک های مرکزی دنیا نقش سنتی ثبات مالی و قیمتی را ایفا می کند، صندوق سرمایه گذاری خارجی نروژ را نیز مدیریت می کند. بانک مرکزی نروژ یکی از ۱۰ سهامدار بزرگ در شرکت های نفتی اروپایی است.

برخی از کارشناسان بر این باورند که این اقدام نروژ می تواند وقت خوبی جهت خرید سهام شرکت های نفتی محیا کند. دنیلو اونورینو، مدیر صندوق بازرگانی Dogma Capital SA با بیان اینکه این اقدام نروژ وقت خوبی جهت خرید سهام شل ایجاد می کند، گفته است: «این اقدام جهت نروژ بسیار بد خواهد بود، چراکه آنها مجبور خواهند شد که سهام شرکت های نفتی را در قیمت های بسیار پایین به فروش برسانند و سود بسیار زیادی را نیز از دست خواهند داد.»

نروژ به واسطه صندوق سرمایه گذاری خارجی هزار میلیارد دلاری خود همواره به عنوان یک الگو در کشورهای نفتی دنیا معرفی می شود؛ لیکن این صندوق که بزرگ ترین صندوق سرما

در برابر بعضی اقدام نروژ را قبول کرده اند. جان اریک، مدیر اجرایی صندوق Asset Management Storebrand که بزرگترین صندوق بازنشستگی نروژ با ۸۰ میلیارد دلار سرمایه محسوب می شود، بر این باور است که از نظر مالی این اقدام کاملا معقول هست، لیکن اقتصاد نروژ در حال حاضر تاثیر قابل ملاحظه ای از نفت و گاز می گیرد و این همچنین می تواند یک وقت مناسب جهت سرمایه گذاری زیاد در انرژی های تجدیدپذیر جهت صندوق ایجاد کند.صندوق سرمایه گذاری خارجی نروژ با داشتن ۵/ ۱ درصد از کل سهام بورس های دنیا بزرگترین صندوق سرمایه گذاری دنیا محسوب می شود. این صندوق درآمد ناشی از فروش نفت و گاز را جهت نسل های آینده در بخش های مختلفی از جمله بورس، اوراق قرضه و املاک و مستغلات در خارج از کشور سرمایه‎ گذاری می کند. وزارت دارایی نروژ که نظارت بر صندوق ثروت ملی این کشور را بر عهده دارد گفته، این پیشنهاد را مورد مطالعه قرار خواهد داد و تصمیم گیری در این زمینه حداقل یک سال وقت خواهد برد.

غول های نفتی در کمای نروژی

بانک مرکزی نروژ خبر خوبی به غول های نفتی نداد و بیش از پیش تحت فشار قرار گرفتند. شاخص سهام شرکت های اروپایی نفت و گاز با اعلام این خبر ۲۷/ ۰ درصد کم کردن یافت و به پایین ترین سطح خود از اواسط اکتبر رسید. این در حالی است که ظرف سه سال گذشته شرکت‎های نفتی بزرگی چون اکسون موبیل و رویال داچ شل از افت قیمت ها آسیب زیادی دیده اند، با این حال آنها در تلاشند تا نشان دهند طی دهه های آینده با وجود گسترش انرژی های تجدیدپذیر همچنان به بقای خود ادامه داده و سودآور هستند، بنابراین خبر تخلیه بزرگترین صندوق سرمایه گذاری دنیا از سهام شرکت های نفتی، نشانه های خوبی جهت این شرکت ها به همراه ندارد.

خروج امپراتور از بازار نفت

صندوق سرمایه گذاری خارجی نروژ، حدود ۳/ ۲ درصد از سهام شرکت رویال داچ شل، ۷/ ۱ درصد بی پی، ۹/ ۰ درصد شورون، ۸/ ۰ درصد اکسون موبیل، ۷/ ۱ درصد سهام انی، ۶/ ۱ درصد سهام توتال فرانسه و ۹/ ۰ درصد لوندین پترولیوم را در اختیار دارد. در سه ماه سوم امسال سهام رویال داچ شل با ارزش ۳۴/ ۵ میلیارد دلار سومین سرمایه گذاری بزرگ این صندوق محسوب می شد و سرمایه گذاری این صندوق تنها در سهام اپل و نستله بزرگتر از شل بود. بنابراین اگر فروش سهام شرکت های نفتی به وسیله وزارت دارایی نروژ تایید شود، می تواند میلیون ها سهام نفتی را به بازار بیفزاید و اشتیاق دیگر سرمایه گذاران جهت سهام شرکت های نفتی را به نمایش گذارد. به گزارش بلومبرگ، در تصویر العمل به این خبر ارزش سهام رویال داچ شل افت ۴/ ۲ درصدی، انی ایتالیا کم کردن یک درصدی و BP افت ۸/ ۰ درصدی را تجربه کردند.

جیسون کنی، تحلیلگر Banco Santander بر این باور است که تصمیم صندوق سرمایه گذاری نروژ جهت فروش سهام شرکت های نفتی عامل دیگری است که نشان می دهد در برابر سهام شرکت های نفتی در یک تا سه سال آینده باید با احتیاط برخورد کرد. ولی جان رو، کارشناس صندوق های سرمایه گذاری بر این باور است که هرچند این یک عرضه بزرگ محسوب خواهد شد، ولی بازار توان جذب آن را دارد. به گفته وی، شرکت های نفتی مبانی و سیاست های منطقی را دنبال می کنند، آنها در حال حاضر روی چگونگی مقابله با تغییرات ساختار بازار انرژی دنیا در آینده بررسی های زیادی انجام می دهند. سهام شرکت های نفتی به دنبال رشد قیمت ها در ماه های اخیر رشد قابل توجهی داشته هست. از طرفی آنها با کم کردن هزینه های خود نشان داده اند که می توانند در قیمت های ۵۰ تا ۶۰ دلار نیز به حیات خود ادامه دهند.

چشم انداز تیره نفت

با وجود اینکه مقامات نروژی گفته اند این طرح مبتنی بر هیچ گونه چشم انداز خاصی راجع به آینده قیمت نفت نیست، ولی نشانه خوبی هم جهت بازار نفت به همراه ندارد.خروج سرمایه صندوق سرمایه گذاری نروژ از شرکت های نفتی یک سیگنال بزرگ جهت بازارهای نفت دنیا دارد و نشان می دهد بعضی برآوردها درخصوص آخر عصر نفت بیش از آنچه گمان می شد، جدی هست. کاترین هوارث، مدیر اجرایی ShareAction، راجع به این خبر می گوید: «نروژ اقدام به حفاظت از دارایی صندوق سرمایه گذاری خود در برابر افت ناگهانی در تقاضای نفت کرده است و ما انتظار داریم دیگر صندوق های سرمایه گذاری نیز در درازمدت از این امر پیروی کنند.»

اظهارات این کارشناس به برآوردهایی راجع به رسیدن زودهنگام آخر عصر نفت اشاره دارد. بعضی بر این باورند که در دهه آینده میلادی نفت اوج تقاضا جهت خود را خواهد دید و بعد از آن رشد تقاضا در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت. آخرین برآورد در این خصوص به گزارش چشم انداز آژانس بین المللی انرژی مربوط است که میانه های دهه ۲۰۲۰ را وقت به اوج رسیدن تقاضا جهت نفت آینده نگری کرده است.

بر اساس این گزارش، گسترش استفاده از انرژی های تجدید پذیر به خصوص انرژی خورشیدی و استفاده از خودروهای برقی منجر به کم کردن رشد تقاضا جهت نفت خواهد شد. هرچند به علت رشد تقاضا از سوی بخش های دیگر حمل و نقل از جمله خودروهای سنگین و حمل و نقل هوایی و دریایی و همچنین بخش تولید مواد شیمیایی، تقاضا جهت نفت تا سال ۲۰۴۰ در مسیر صعودی قرار خواهد داشت. با این حال به علت رشد تولیدات آمریکا از ذخایر نفت و گاز شیل، آژانس بین المللی انرژی قیمت نفت را در بلند مدت بین ۵۰ تا ۷۰ دلار آینده نگری کرده هست. در واقع گزارش آژانس بار دیگر بر آخر عصر نفت ۱۰۰ دلاری تاکید کرد. جهت مطالعه زیاد به گزارش دنیای اقتصاد با عنوان «رهبر آینده نفت» در تاریخ ۲۴ آبان رجوع کنید.حال تخلیه سرمایه گذاری نروژ از سهام شرکت های نفت و گاز نشان می دهد صنعت نفت یکی از بزرگترین حامیان خود را از دست داده، چراکه این صندوق با تخلیه سهام شرکت های نفت و گاز می خواهد از ریسک های ناشی از افت قیمت که همواره شرکت های نفت و گاز را ترساندن می کند، رهایی یابد.

خبر بد نروژ جهت سعودی ها

اما به غیر از غول های نفتی دنیا خبر خروج صندوق سرمایه گذاری نروژ از سهام شرکت های نفتی جهت سعودی ها نیز بسیار مهم بود. این خبر حاوی دو خبر مهم جهت عربستان است و این کشور را گام دیگری از رویای تبدیل شدن به «نروژی در دل خاورمیانه» دور کرد.اول اینکه احتمال خرید سهام آرامکو از سوی صندوق سرمایه گذاری خارجی نروژ به طور کامل منتفی شد.

این در حالی است که به گزارش بلومبرگ عربستان جهت فروش سهام آرامکو باید به دنبال مشتریانی باشد که جیب های بزرگ و پری دارند و صندوق سرمایه گذاری خارجی نروژ یکی از این مشتریان بالقوه هست. محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی عربستان آوریل سال گذشته جهت نخستین بار از طرحی رو نمایی کرد که بر اساس آن عربستان تا سال ۲۰۳۰ به کشوری با اقتصاد مستقل از نفت بدل می شود. طرح سعودی ها که از طرح اقتصادی نروژ الگو برداری شده، بر اساس تشکیل صندوق سرمایه گذاری به ارزش دو هزار میلیارد دلار قرار دارد. سعودی ها اعلام کردند که فروش سهام آرامکو بخشی از سرمایه مورد نیاز این صندوق را تامین می کند.

از این رو قرار است که آرامکو در سال ۲۰۱۸ حدود ۵ درصد از سهام خود را در بورس های بزرگ دنیا عرضه کند. عربستان خود مدعی است که ارزش آرامکو بیش از دو هزار میلیارد دلار هست، از این رو ۵ درصد از سهام آن حدود ۱۰۰ میلیارد ارزش دارد. با این حال کارشناسان این رقم را غیر واقعی دانسته و برآوردهای بسیار کمتری راجع به آن ارائه می دهند. وودمکنزی ارزش آرامکو را حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده و ارزش IPO آن را ۲۰ میلیارد دلار می داند. لیام دننینگ، تحلیلگر بلومبرگ نیز بر این باور است که در خوش بینانه ترین حالت آرامکو هزار میلیارد دلار و IPO آن حدود ۵۰ میلیارد دلار ارزش دارد. با این حال یافتن مشتریانی که ۵۰ میلیارد دلار در آرامکو سرمایه گذاری کنند کار آسانی جهت آرامکو نخواهد بود. ولی پیامد دیگر تخلیه صندوق سرمایه گذاری نروژ از شرکت های انرژی جهت آرامکو کم کردن جذابیت سهام این شرکت هست. در واقع این اقدام نروژ نشان دهنده چشم انداز تیره سرمایه گذاری در نفت و گاز و خرید سهام شرکت های نفتی است و می تواند به کم کردن جذابیت سرمایه‎گذاری در آرامکو منجر شود.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: انرژی | خارجی | صندوق | اقتصاد | اقتصادی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی | انرژی خورشیدی

خروج امپراتور از بازار نفت

خروج امپراتور از بازار نفت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog