ارزان ترین فارسی مستند محمدعلی فارسی

ارزان ترین: فارسی مستند محمدعلی فارسی انتخابات 96 حجت الاسلام رئیسی

گت بلاگز بین‌الملل چین می تواند جایگزین بهتری به جای آمریکا باشد / وزیر اقتصاد مکزیک

گوآخادرو اعلام کرد چین می تواند جایگزین بهتری به جای آمریکا جهت مکزیک باشد.

چین می تواند جایگزین بهتری به جای آمریکا باشد / وزیر اقتصاد مکزیک

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، ایلدِفنوسو گوآخادرو ویارئال گوآخادرو — وزیر اقتصاد مکزیک — خطاب به دونالد ترامپ — رییس جمهور آمریکا — گفت: سفر آتی مقامات دولت مکزیک به چین در ماه سپتامبر، بیانگر این مساله است که شریک اقتصادی شماره دو می تواند گزینه های جایگزین بهتر و بیشتری را در برابر همسایه شمالی ارائه دهد.
این مقام مکزیکی خاطر نشان کرد «از سفر به چین هم به عنوان اهرمی ژئوپولیتیکی و هم به عنوان شاهدی جهت آنکه ما گزینه های جایگزین در اختیار داریم بهره خواهیم برد».

عبارات مهم : مکزیک

مکزیک سال ها تلاش کرده تا خود را به چین نزدیکتر کند و روابط تجاری خود را با این غول آسیایی تقویت کند. دو مدیر جمهوری فعلی چین و مکزیک، شی جینگ پین و انریکه پنیا نیه تو، تاکنون 4 دیدار رسمی داشته اند.
مکزیک امیدوار بود با نهایی کردن توافق قطارهای تندروی چینی بتواند شرایط را جهت جذب سرمایه گذاری های بعدی فراهم آورد.
اما این قرارداد در سال 2014 بدلیل درگیر شدن نیه تو و وزیر وقت دارایی در رسوایی تضاد منافع، نیمه کاره رها شد و باعث شد تا روابط با چین به تلخی بگراید. ولی روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و مخالفتش با گسترش تجارت آزاد، باعث شد تا این دو شریک قدیمی به یکدیگر نزدیکتر شوند.
از سوی دیگر مکزیک با چالش دیگری روبرو هست. آنها کسری تجاری زیادی با چین دارند و بسیاری از تاجران و صاحبان سرمایه چین را رقیب خود می بینند و ممکن است در برابر نزدیک شدن تجاری-اقتصادی روابط از خود مقاومت نشان دهند.
با این حال وزیر اقتصاد مکزیک اعتقاد است شرایط بالقوه خوبی جهت زیاد کردن روابط دو جانبه وجود دارد.
وزیر اقتصاد چین همچنین گفت: چین گزینه بسیار بزرگ و مهمی هست، لیکن بازار بزرگ مصرف بسیار مهمی جهت کالاهای کشاورزی و صنعتی-کشاورزی مکزیک هست. و ما در این راه بسیار پیشرفت داشته ایم. به عنوان شاهدی جهت این مساله می توان گفت که در گذشته سرمایه گذاری خارجی مستقیم چین در مکزیک به 0/01 (یکصدم) درصد نمی رسید، ولی امروز چین حدود یک میلیارد دلار در صنعت ماشین سرمایه گذاری کرده هست، در بخش مخابرات فعال است و یکی از مناقصه ها برا اکتشاف در آبها عمیق خلیج مکزیک را برنده شده است هست. در نتیجه حضور سرمایه گذاری چین بسیار در مکزیک زیاد کردن یافته است.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: مکزیک | اقتصاد | اقتصادی | سرمایه گذاری | بین الملل | اقتصاد بین الملل | وزیر اقتصاد مکزیک | پیمان نفتا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog